עדכון גרסה לארגון בצמיחה

הצורך

Align Technology היא חברת מכשור רפואי גלובלית מובילה שמפתחת, מייצרת ומוכרת קשתיות שקופות ליישור שיניים של Invisalign®, סורקים אינטראורליים ושירותים עסקיים של iTero™ ואת תוכנת ה-CAD/CAM  exocad™ לרפואת שיניים אורתודנטית ורסטורטיבית דיגיטלית. פעילות iTero חוותה צמיחה עסקית מואצת והתחושה בהנהלה היתה שמודל ההפעלה הארגוני זקוק להתאמות כדי לתמוך באופן אפקטיבי בצרכים המשתנים ובצמיחה העתידית. 

לאור תובנה זו החליט הצוות המוביל לעצב ולהטמיע מודל הפעלה חדש לתמיכה בצמיחה העסקית, תוך שימור העוצמות וערכי הליבה שתרמו להישגי החברה עד היום –Agility, Customer ו-Accountability. השינוי במודל ההפעלה הארגוני מאפשר גמישות מבנית, פרודוקטיביות ומרחיב את אפשרויות הפיתוח האישי לטאלנטים של החברה – מבלי לשנות את המבנה הארגוני הרשמי. 

ביצוע הפרויקט

צוות משאבי אנוש iTero, בהובלת שני טוביה (VP HR) וחן כהן (Director of Global Talent Development),
לקח על עצמו מתחילת הדרך את ניהול הטרנספורמציה הארגונית, יד ביד עם הנהגת iTero בראשות יובל שקד (iTero EVP & MD of the iTero scanner and services business). תהליך השינוי נוהל מתחילתו ועד סופו בהבנה שזה יהיה שינוי מורכב ברמה הארגונית, הניהולית ובעיקר האישית – לכל המעורבים בה. בשלב הראשון צורפו לצוות סמנכ"לים ועובדים/ות מהתחומים המקצועיים השונים, שסומנו כשכבת המנהיגות העתידית של החברה. הצוות המורחב עיצב יחד, לאור חזון ההנהלה, את תפישת הפתרון – מעבר לעבודה בסגמנטים עצמאיים ואג'יליים. לאחר מכן התגבשו צוותי ניהול לסגמנטים החדשים, שהחלו לפתח תכנון מפורט של תהליכי העבודה העתידיים ואת הסנכרון עם הפונקציות המקצועיות התומכות. ניהול השינוי כלל גם תקופת הרצה (“Dry Run”) בת שלושה חודשים, במהלכה דייקו את מודל ההפעלה, תוך כדי תנועה

התוצאות

iTero פועלת היום במודל הפעלה חדש, על פי התכנון. נוסדו סגמנטים והתגבשו צוותי ניהול חדשים המובילים את פעילותם, תוך תיאום עם פונקציית PMO חדשה המתכללת את ניהול המשאבים. הושג שיפור משמעותי ומהיר במדדי השינוי המובילים: הבנת תחומי האחריות בפונקציות המקצועיות ובסגמנטים עלתה משמעותית מתחילת התהליך (12.202126.) ועד לסיום תקופת ההרצה (31.3.2022) מ-3.5 ל-4.7 (בסולם של 1-6). כך גם תחושת האפקטיביות של ניהול המשאבים בסגמנטים עלתה מ-3.7 ל-4.6 והעובדים מרגישים יותר ויותר "בעלות" (ownership) על ההצלחה של הסגמנט – עלייה מ-4.5 ל-5.1 בסקר. ככלל, התוצאות הלכו והשתפרו בתקופת ההרצה ונתנו לארגון רוח גבית, למרות האתגרים הרבים בדרך. לדברי מנכ"ל iTero, "השינוי הוכיח את עצמו כמהותי ומשמעותי להצלחת החברה".

החדשנות

היכולת של צוות משאבי אנוש להוביל פרויקט כל כך מורכב ורגיש, ולהטמיע בהצלחה שינוי מקצה לקצה של מודל ההפעלה, עם אמון מלא ותמיכה של ההנהלה – יש בה חדשנות כשלעצמה. לצד זה, השימוש במדידה שיצרנו ככלי ללמידה בזמן אמת ופיתוח דשבורד ייעודי לניהול השינוי סיפקו פתרונות חדשניים להבטחת ההצלחה של הפרויקט. שינוי מודל ההפעלה יצר גם חדשנות באפיקי הפיתוח בכך שנפתחו עשרות תפקידי מנהיגות ניהולית שאפשרו הזדמנויות צמיחה חדשות. שימור הטאלנט הוגדר אף הוא כמדד להצלחה.