כאן עובדים היברידי בכיף

הצורך

Align Technology היא חברת מכשור רפואי גלובלית מובילה שמפתחת, מייצרת ומוכרת קשתיות שקופות ליישור שיניים של Invisalign®, סורקים אינטראורליים ושירותים עסקיים של iTero™ ואת תוכנת ה-CAD/CAM  exocad™ לרפואת שיניים אורתודנטית ורסטורטיבית דיגיטלית. לאחר שנה וחצי של עבודה מהבית בתקופת הקורונה, החליטה הנהגת Align ישראל להחזיר באופן הדרגתי את העובדים/ות בישראל לעבודה מהמשרדים. ברקע, צמחה החברה ופתחה משרדים חדשים במטרה לתמוך בגידול של כח האדם ולאפשר סביבת עבודה ברמה הגבוהה ביותר. נוצרה מציאות בה צריך "להמציא את העבודה מחדש" באופן המשלב עבודה מהמשרד ומהבית, עם אנשים שחלקם לא פגשו זה את זה מחוץ למסך, ובסביבת עבודה חדשה ולא מוכרת. האתגר של משאבי אנוש היה לפתח מודל חכם לעבודה היברידית, שיתמודד עם הרגלי העבודה החדשים, עם הצרכים והחששות בהיבטים הבריאותיים ובעיקר, כזה שיאפשר עבודה אפקטיבית ותחושת בהירות – אתגר מושלם לצוות שיודע לעשות את החיבור בין אנשים, תהליכים והעבודה עצמה

ביצוע הפרויקט

משאבי אנוש ביצעו עבודת הכנה מעמיקה כדי לייצר מעטפת הוליסטית של גיוס, קליטה וחוויית עובד/ת, לצד יתר ההיבטים של ניהול אנשים, כחלק ממודל העבודה ההיברידי. שלב התכנון כלל גם למידה והשראה מהעולם ומפגשים משותפים עם כל דרגי הניהול, להצפת הצרכים שלהם ושל עובדיהם ולהגדרה מחדש של תהליכי העבודה במציאות של עבודה היברידית. הוחלט על ימי שלישי ורביעי כ"ימי עוגן" בהם כולם עובדים/ות מהמשרד ונהנים מהאפשרות לפגישות עבודה משותפות – כולל גם חלונות זמן "סגורים" המיועדים למפגשים ספונטניים במשרד. הצוותים הגדירו לעצמם את מסגרת המפגשים הנכונה להם, בתוך מודל העבודה שהוגדר על ידי Align ישראל. ימי העוגן כוללים גם פעילויות חברתיות, במטרה לאפשר הזדמנויות לאינטראקציות לא מתוכננות, שיתרמו לחדשנות ויצירתיות בעבודה השוטפת. 

לחברה יש שלושה ערכים עיקריים: Agility, Customer ו-Accountability. המודל ההיברידי נבנה לאורם: הושם דגש
על גמישות והתאמה מתמשכת של המודל, על בסיס הקשבה פרואקטיבית לעובדים/ות; הוצבה מטרה ברורה לתת מענה איכותי ומשביע רצון לעובדים/ות, כלקוחות הפנימיים של הארגון; ניהול העובדים/ות מרחוק התבסס על מהלכים בוני אמון הדדי, ביניהם גם מעבר למדידה של תפוקות במקום תשומות, שלווה בתהליך רבעוני של משוב עצמי. 

התוצאות

מנתונים שנאספו על ידי צוות משאבי אנוש ,אפשר לראות שהעובדים אוהבים להגיע למשרדים בימי העוגן.
שיעור ההגעה למשרד בימים אלו עומדים על כ-75%. עוד עולה, כי שביעות הרצון של העובדים/ות והמנהלים/ות
ממודל העבודה החדש גבוהה. 77% העידו כי הם שבעי רצון ממודל העבודה ההיברידי. 

החדשנות

בעוד חברות רבות עסוקות בשאלה אם לחייב את העובדים להגיע יומיים או שלושה בשבוע למשרד, הנהגת Align ישראל התמקדה בשאלה מה יקרה במשרד בימים בהם יגיעו העובדים. המודל נבנה כנגד ההיגיון הכלכלי, על פיו עדיף לפזר את ההגעה של העובדים/ות על פני ימים שונים, ובכך לחסוך שטחי נדלן יקרים. 

החזון של "משרד דינמי", המקדם את תחושת המחוברות וה-wellbeing ומהווה מרחב פוטנציאלי ל-Serendipity,
גילוי מוצלח באופן בלתי צפוי, שבתורו מאפשר חדשנות אקראית, הוא זה שהנחה את הבחירה הייחודית בימי העוגן.
בנוסף, פיתוח המודל ההיברידי נעשה בתהליך של ,Co-Creation תוך שיתוף מלא של העובדים והמנהלים בחשיבה, הקשבה ולמידה, ועודנו ממשיך להיווצר ולהתעדכן, בהתאם לצרכים שעולים. לצד זה, התרחש מעבר לסגנון ניהול והערכה המבוסס על אמון הדדי ואחריות אישית, שמעניק לעובדים כח והשפעה בעיצוב סביבת העבודה.
כל זה הצריך חדשנות תהליכית, במעבר של משאבי אנוש למודל  One HR– גוף מאוחד המספק מענה סינרגטי
בכל הרבדים הנדרשים למעבר חלק ואיכותי לעבודה היברידית, המאפשר חוויית עובד/ת מיטבית.