כלי ניהולי טכנולוגי לפיתוח חוסן צוותי - ICL

המציאות הארגונית של היום מאופיינת באינטנסיביות גבוהה ודינאמיות מתמשכת, שמאלצת מנהלים לנווט בנסיבות של שינויים מתמידים וחוסר ודאות. יותר מתמיד, המנהלים שלנו מחזיקים במתח מתגבר של ניהול ביצועים והשגת יעדים מאתגרים בקצה האחד, ובקצה השני, הצורך להיות קשובים ולספק מענה הולם לצרכים הפסיכולוגיים האישיים והצוותיים של אנשיהם. החל מתקופת הקורונה, שהביאה לפתחנו את עולמות הניהול ההיברידי ועמם תחושת ריחוק וניתוק של חלק ניכר מהעובדים, הלך והתעצם עד היום צורך של מנהלים ברחבי הארגון שלנו לקבל סיוע מיחידת מש"א בניהול המתח המתואר ובחיזוק החוסן הצוותי שלהם. מנהלים ברחבי הארגון ביקשו כלי לפיתוח וגיבוש האנשים שלהם למטרת שמירה ובניית החוסן הצוותי במציאות של העידן החדש. 

בסיעור מוחות והתייעצות עם גורמים רלוונטיים שונים בארגון, חיפשנו מענה שיהיה כלי לשימוש בידי צוותי משאבי אנוש והמנהלים לפיתוח והעצמת הצוותים באופן עצמאי, ללא תלות ביועץ חיצוני/פנימי ובהתאם לעידן ההיברידי. הכלי שראינו בעיני רוחנו היה נגיש וידידותי, קל לתפעול, לשימוש פרונטלי ווירטואלי, קצר טווח, מעורר שיח צוותי, מעצים ומפתח, מהנה וחדשני. 

כך נולד "התרמיל של "ICL, ערכת משחקי אונליין צוותיים חדשנית וידידותית למשתמש. הערכה פותחה בשיתוף פעולה עם משחקולוגית מוכרת ומוערכת בתחום הלמידה בארגונים, טל מזור. לאחר תהליך אבחון, מיפוי וסינון, הגענו להחלטה על  10 נושאים נבחרים שעל בסיסם נבנו המשחקים, יצאנו לדרך עם פיתוח כלי דיגיטלי אונלייני שייתן מענה נגיש וזמין לכל מנהל בארגון. 

הערכה מציעה כ-30 משחקים שנועדו לאפשר למנהלים ולצוותיהם לרכוש כלים תפיסתיים של העידן החדש ולקיים שיח מעצים ומחבר, שיאפשר להם לחזק את חוסנם האישי והצוותי. ערכת המשחקים שיצרנו מעניקה למנהל ולצוות את החופש לבחור – באיזה נושא היו רוצים להתעמק היום, האם לקיים פעילות קצרה של 5 דקות? או אולי להקדיש ישיבת צוות שלמה? הערכה מאפשרת למנהל לתכנן מסע צוותי שיפרש לאורך שנה שלמה, או להקדיש רבע שעה מכל ישיבת צוות לנושא רלוונטי שלדעתו נחוץ להעמיק בו כעת.

כחלק מתהליך התקשור, פרסמנו סדנאות הכרות עם התרמיל, במהלכן מנהלי מש"א ומנהלים מיחידות שונות קיבלו "טעימה" מהתרמיל, למדו כיצד לתפעל את הערכה והתנסו בעצמם במספר משחקים. ערכת המשחקים של התרמיל פורסמה בפורטל הלמידה האונלייני של ICL- MY CAMPUS, ונגישה כיום לכל מנהל או עובד בארגון. עד כה התקיימו סדנאות בהשתתפות כל מנהלי מש"א בICL ישראל, ובהמשך, מנהלים במספר יחידות ארגוניות ברחבי הארגון. התחלנו להפיץ את התרמיל בשלושת החודשים האחרונים. על פי התכנון, עד סוף השנה הכלי יהיה מופץ בכלל האתרים בישראל. בקרוב ניתן יהיה להציג נתונים כמותיים אודות מידת השימוש ואפקטיביות הכלי. בהתאם, הכלי יתורגם ויופץ גם במפעלי ICL בחו"ל.

החדשנות בפרויקט זה באה לידי ביטוי בראש ובראשונה בהיבט התפיסתי, ראיית המנהל כיועץ ומנטור של הצוות שהוא מנהל. זהו כלי לפיתוח צוות לשימוש עצמאי בידי המנהל או מנהל מש"א. בהיבט הטכנולוגי, ערכת המשחקים מרכזת ומשלבת מגוון טכנולוגיות מעולמות המשחקים האינטראקטיביים ומנגישה את התכנים באופן קל ונגיש מהמחשב האישי ומהטלפון הנייד. הטכנולוגיה מאפשרת לצוותים להתחבר ולחזק את החוסן האישי והצוותי, ולעשות זאת גם מקרוב וגם מרחוק.