מחברה תפעולית בעלת זרוע פיננסית לחברה טכנולוגית בעלת זרוע תפעולית

ישראכרט נמצאת בעיצומו של תהליך להיהפך לחברת פינטק מובילה בישראל. השירותים שהיא מציעה ללקוחותיה הם בחוד החנית של הטכנולוגיה, ומאחורי הקלעים החברה עוברת מהפכה של ממש בדנ"א האנושי שלה. כאשר החברה התכנסה בסוף 2021 לחשיבה מחודשת על האסטרטגיה, התובנה המרכזית הייתה שלצד עשייה עסקית חזקה וממוקדת, השינוי המשמעותי שצריך להעסיק את החברה הוא הטרנספורמציה בתרבות הארגונית. בשל כך, חטיבת משאבי אנוש, ובראשה סמנכ"ל החטיבה, קיבלה את הובלת הפרויקט בשיתוף פעולה מלא עם סמנכ"ל אסטרטגיה. שיתוף הפעולה של השתיים, והעמדת שתי החטיבות בראש הובלת המהלך, מהווה אירוע משמעותי ונדבך מרכזי בהצלחת השינוי.

מטרות הטרנספורמציה הארגונית:

  • להפוך מחברה מסורתית לחברת פינטק 
  • לשנות ולהתאים דנ"א חדש לעובדים ולארגון, לעבור מתפיסה הסתדרותית למצוינות ארגונית
  • להכניס שינויים והתאמות משמעותיים ומהותיים בתרבות הארגונית 
  • להכניס טכנולוגיות חדשות
  • לפתח ראייה עסקית חדשה

האתגר הגדול שבשינוי הנחוץ בולט נוכח המיומנויות, התכונות וההתנהגויות שהתקבעו בארגון ואשר לעיתים אינן תואמות ואף בולמות את  התכונות הדרושות כעת לארגון ולעובדיו. 

בכדי להצליח בעולמות הפינטק נדרשות מצוינות ומוטיבציה פנימית גבוהה. נדרשות גם סקרנות, יצירתיות, העדפה של גירויים חדשים על פני גירויים מוכרים, העדפת מורכבות, רצון להתעלות ולהתמקצע, תחושת ערך עצמי, אחריותיות, עצמאות והרבה מיקוד ושליטה פנימיים. 

המשימה הנדרשת, אפוא, היא בגדר מהפך של ממש.

לשם עמידה במשימה הוקם צוות משימה הכולל שותפים בעלי התמחויות ו"כובעים שונים". הצוות כלל נציגי הנהלה בכירה (סמנכ"ל מש"א + סמנכ"ל אסטרטגיה), מנהל פרויקט הטמעת האסטרטגיה ונציגים של תקשורת פנים, יעוץ ארגוני ולמידה. כמו כן, אנו עובדים בצמוד עם מחלקת דוברות וקשרי משקיעים. 

הגדרנו תוכנית עבודה הוליסטית ומקיפה שמושתתת על 5 צירים עיקריים:

  • מאיצים לטרנספורמציה – ציר הובלת השינוי התרבות הארגונית – פעילות הנוגעת בכל אספקט ניהולי 
  • שיטת תגמולים דיפרנציאלית חדשה – שיטה ייחודית במגזר הפיננסי, תוך שיתוף פעולה מלא עם הוועד
  • היחסים עם הוועד 
  • מעבר בניין
  • הכנסת טכנולוגיות ושיטות עבודה חדישות

הפיכת ארגון ותיק, לארגון פינטק עכשווי, מוביל ומוצלח היא חדשנות לכשעצמה. אולם היא באה בליווי מרכיבי חדשנות רבים נוספים כגון: שימת התרבות הארגונית במרכז השיח העסקי וגם תרבות כמייצרת שינוי מהותי בהתנהלות היומיומית, כמו למשל בדפוסי העבודה, אופן המדידה והבקרה, תיעדוף הפוקוסים העסקיים, תפיסת המצוינות, הרכב הטאלנטים בארגון וכדומה.

המהלך עוד בעיצומו אך כבר רשם הצלחות רבות. כך, לדוגמה, הוועד נרתם לשינוי והיה שותף מלא למעבר לבניין החדש. כמו כן, סוכם הסכם ייעודי, ייחודי ופורץ דרך למתן אופציות לעובדים ולמנהלים על פי ביצועים והצטיינות, נושא ייחודי לא רק במגזר הפיננסי אלא בעולם העבודה המאורגן וההסכמים הקיבוציים. המעבר של חברת ישראכרט מהמתחם המיושן בתל אביב למגדל החדש בבני ברק שינה את דרכי העבודה בחברה, הפיח רוח חדשה ומתחדשת בקרב כל שדרות העובדים והמנהלים, הזניק את התרבות הארגונית לכזו המותאמת לחזון החברה החדש. הצלחנו לרתום את האירוע ה"טכני" של מעבר הדירה לטובת משהו נרחב הרבה יותר ולקדם באמצעותו אג'נדה של חדשנות, שיתוף פעולה, קדמה טכנולוגית וכדומה. כך גם קבוצת ישראכרט שומרת בעקביות על הדירוג בסקר BDI של 100 מקומות העבודה שהכי טוב לעבוד בהם" והיא מדורגת זו השנה השביעית ברציפות במקום הראשון בקרב חברות כרטיסי האשראי שהכי טוב לעבוד בהן.