מהפכת הלמידה במכבי

מכבי שירותי בריאות, קופת החולים המובילה, המתקדמת והאהובה ביותר בישראל ובה למעלה משניים וחצי מיליון מבוטחים ועובדים בה כ- 9500 שכירים ועוד כ- 6,500 רופאים, מטפלים ועובדים עצמאיים. הארגון פזור על פני הארץ כולה עם 77 מרחבים גיאוגרפיים המנוהלים ב- 5 מחוזות מצפון ועד דרום. הגיל הממוצע 46 שנים והותק הממוצע 11.2  שנים ומרבית העובדות בארגון הן נשים (כ- 83%). 

מחלקת למידה של מכבי שירותי בריאות מובילה בשנה כ- 550 תכניות למידה שונות ומגוונות הכוללות למידה פרופסיונאלית, כישורי עתיד, תכניות פיתוח מנהלים ומנהיגות, הכשרות בכניסה לתפקיד, תמיכה במעברי תפקיד ובתהליכי התפתחות מקצועיים וניהוליים במהלך הקריירה. המחלקה מובילה בשנים האחרונות מהפכה ענקית בעלת מספר רב של נדבכים מתוך רצון להבטיח מחד למידה עדכנית, רלבנטית ותומכת אסטרטגיה ומאידך עונה גם לציפייה ההולכת וגוברת של העובדים להתפתח ולצמוח. העבודה הזאת מספרת את סיפור מהפכת הלמידה במכבי – 

  • לאן הובלנו ? עברנו מטקטי לאסטרטגי 
  • במה עסקנו ? במוכנות הארגון לעתיד  
  • איך עשינו את זה ? השקענו בתשתיות ללמידה  

איך הובלנו מטקטי לאסטרטגי ? שאלנו את עצמנו מה זה אומר להיות BP לאסטרטגיית הארגון ובנינו את העקרונות שיובילו אותנו להפוך להיות שותפים אמיתיים. בפועל, חיברנו את כל תכניות העבודה שלנו, כל העשייה של מחלקת למידה לתוכנית האסטרטגית. אנחנו בתהליך של הפיכת מומחי התוכן שלנו ואנשי הלמידה שלנו למקדמי האסטרטגיה בארגון, מינינו אותם לשותפים המרכזיים של ההנהלה בתרגום האסטרטגיה לחיי היומיום הארגוניים. מינפנו תוכניות פיתוח מנהלים מובילות לרתום את המנהלים המשתתפים בתוכניות לחבור לצוות האסטרטגיה ובהובלת סמנכ"ל האסטרטגיה וחברי הנהלה נוספים דייקנו וצחצחנו את תמונת העתיד הארגונית כחלק מתוכנית פיתוח מנהלים. הובלנו תהליכי למידה שמטרתם הטמעת שפה תואמת אסטרטגיה בעולמות כמו Big data, מצוינות תפעולית, בניית חוסן ועוד .. 

הבנו שכמחלקת למידה ופיתוח ארגוני של מכבי, התפקיד המרכזי שלנו הוא להכין את הארגון לעתיד ובאותה נשימה הבנו, שהעתיד כבר כאן. תחת הקונספט המארגן "בטא" פיתחנו שלושה צירי עבודה שלאורם אנחנו מובילים את המוכנות העתידית במכבי : 

  • BETA PRO – תוכניות פיתוח מקצועיות לסקטורים המקצועיים שלנו והכשרת העובדים לכישורי העתיד הנדרשים במסגרת תפקידם.
  • BETE SKILLS – הקניית כישורי עתיד המחוברים למיקודים האסטרטגיים לכלל עובדי מכבי 
  •  BETA LEAD – פיתוח מנהלים לפי דרג בשלבים שונים של התפתחות ניהולית – הכשרת פוטנציאל ניהולי, הכשרה בכניסה לתפקיד, שמירה על כשירות ניהולית, פיתוח טאלנט והכשרתם לכישורי העתיד הנדרשים כמנהלים.

את המהפכה הובילה ההבנה שהתפקיד שלנו – לייצר תשתיות, לעורר סקרנות ועניין, לייצר הזמנה עקבית ורצופה ליצירה ושיתוף, ללמידה והתפתחות. הובלנו מגה מהפכה היברידית בארגון כולל בניית מסלולי למידה היברידיים המוניים. הפכנו מיצרני תוכן לאוצרי תוכן וייצרנו תשתיות שיאפשרו את השינוי הזה, כולל אריזה והנגשה של הידע שנמצא בשטח באמצעות סביבות למידה, קהילות למידה, עולמות למידה, פלייליסטים שאפשרו את מלאכת איסוף והנגשת הידע. את העובדים והמנהלים הפכנו למומחי תוכן ויוצרי תכנים – למייקרים, 

הבנו שלא מספיק שהלמידה יצאה מהכיתה אל סביבת העבודה, היא צריכה לעשות צעד אחד נוסף אל היומיום הארגוני וחיברנו את הלמידה למציאות היומיומית של הארגון, מחוברת לשגרות העבודה ותומכת בביצועים, מיסדנו זמן למידה באחריות העובד ועל חשבון שעות התקן, שעות שמיועדות ללמידה עצמית לטובת התפתחות אישית והעשרה, בנוסף ללמידה הארגונית הפורמאלית.

לסיכום, הלמידה וההתפתחות האישית במכבי עברו מהפכה רחבת היקף שמטרותיה מחד התאמה לצרכים האסטרטגיים של הארגון והכנת הארגון לעתיד תוך התאמה למגמות החדשניות והעדכניות ביותר בארץ ובעולם, ומאידך שינוי ה State of mind של הלומדים, תוך שינוי הרגלים, התנהגויות ותהליכים. הנגשת והתאמת הלמידה להטרוגניות של הלומדים ואיסוף הידע הקיים מהשטח והנגשתו באמצעים שונים מצאנו עצמנו זו הפעם הראשונה מובילים מיקוד אסטרטגי ארגוני, לוקחים חלק מהותי בעיצוב עתידה של מכבי, הופכים שחקן מרכזי על המגרש ושותפים שאין חולק על חשיבותם בתהליכי הליבה של הקבוצה.