אסטרטגיית חוסן באקוסיסטם של הגשמה

בעולם העבודה פוסט קורונה השתנו כללי המשחק, החותם שהותיר משבר הבריאות העולמי, יחד עם מגמות השינוי שהחלו מחלחלות לעולם העבודה ,חייבו אותנו לחשב מסלול מחדש. הבנו שכארגון הבריאות המוביל בישראל, עלינו להיות פרואקטיביים אל מול כללי המשחק החדשים ולהפנות משאבים לחיזוק והעצמה של האנשים שלנו.

"תכנית החוסן של מכבי" יצאה לדרך ב-2021, במטרה להבנות אקוסיסטם ארגוני שמקדם את החוסן האנושי, מעמיק את תחושת המחוברות והמשמעות ונותן מענה לאתגרי עומס, לחץ ושחיקה. גיבשנו את מודל מקורות החוסן של מכבי בהתבסס על תיאוריה של המרכז לפסיכולוגיה חיובית באוניברסיטת Penn. המודל מתכלל 4 אזורי השפעה על החוסן האישי: ביטחון, תמיכה ושייכות, הסתגלות לשינויים ומשמעות.

לאחר כשנתיים במהלכן הטמענו את התפיסה, את השפה ואת פרקטיקת החוסן במכבי ואף הצלחנו למצב את החוסן כאסטרטגיה ארגונית (Game changer!) הבנו שעלינו לחשב מסלול מחדש. מגמות עולם העבודה לימדו אותנו שעובדים בעת הזו מחפשים משמעות, חיבור והתפתחות, הם מבקשים שהארגון בו הם עובדים יהיה מקום להגשמה ולצמיחה אישית. מקום בו הם יכולים לקדם את ההתפתחות והקריירה שלהם בצורה פרואקטיבית ולהביא את עצמם לידי ביטוי על מגוון יכולותיהם, כישוריהם וכישרונם. הבנו שעלינו להפוך הארגון אטרקטיבי ומפתח יותר ועלינו לחזק את החיבור ואת המחויבות ההדדית בין הארגון לעובדים. ב -2023 ביקשנו לעלות מדרגה וליצור Ecosystem של הגשמה ופיתוח.

בנינו מחדש את מסגרת העבודה שלנו כאשר תמונת העתיד היא זו שעמדה לנגד עיננו – "להפוך את מכבי ממקום של עבודה למקום של הגשמה" להעצים את מכבי כארגון שמהווה כר להתפתחות, צמיחה אישית ומקצועית, ארגון בונה חוסן, אישי וארגוני אשר רואה את העובד כמכלול. בהתבסס על תמת ההגשמה, תוך חיבור פנימה לתובנות ולקולות שעלו מהשטח וחיבור החוצה למגמות עולם העבודה – פיתחנו מודל עבודה חדש. מודל חוסן "מכביסטי" שמדבר את שפת הארגון ואת ערכיו, נותן מענה למגמות ולשינויים בשוק העבודה ומבטא את תמונת העתיד שלנו. מודל שמחדש את החוזה בין הארגון לעובד ופועל להעצמת ה- Purpose, ה- employability, ה-Leadership וה- well being של אנשיו.

באמצעות פעולה משולבת Top down ו-Bottom up הארגון עבר משיח ממוקד בחיזוק החוסן, לשיח של הגשמה ופעולה באמצעות ארבעת הצירים מחוללי החוסן. עם הפיכת החוסן מיקוד אסטרטגי כלל המחלקות והיחידות באגף משאבי אנוש מחויבות להטמעה ומיצוב החוסן בחזית העשייה. במהלך 2023 פותחו וגובשו עשרות תכניות ופרויקטים ברמה הארצית, Top bottom, לחיזוק החוסן בערוצים: Purpose, employability, Leadership וwell being . ברמה הלוקאלית, Bottom up, גובשו תכניות התערבות על בסיס ממצאי סקר החוסן ואלה שולבו בתוכניות העבודה בתחום ההון האנושי בהובלה של ראשי המחוזות, החטיבות או האגפים. 

תמת ההגשמה היא היא אשר עיצבה את תפיסת החוסן שלנו במכבי והגדירה את אזורי ההשפעה, Purpose, employability, Leadership ו- well being. באמצעות תכנית אינטגרטיבית הנוגעת בכל אחד מאזורי ההשפעה מכבי כיום הוא ארגון מוכוון חוסן. חוסן אישי שבתורו מבנה חוסן ארגוני כחלק מתמונת עתיד הרואה במכבי מקום של הגשמה. החוסן הוא משימה אישית אבל גם ארגונית – אסטרטגית, משמעותית במיוחד גם בחלוף משבר הקורונה ועם המעבר מחירום לשגרה. אסטרטגיה שאינה מכוונות רק לביצועים או לתוצאות אם כי לערכים. למהות. אסטרטגיה המכוונת לאנשים שבעשייתם היומיומית הופכים את מכבי ארגון הבריאות המוביל בישראל.