מפתחים קריירה בשדה הניסויים

רפאל מערכות לחימה מתקדמות בע"מ היא חברה ביטחונית ממשלתית המפתחת, מייצרת ותומכת מערכות לחימה בחזית הצורך המבצעי ובקדמת הטכנולוגיה. ייחודנו בשילוב שבין מעבדה לאומית לחברה עסקית, עתירת מו"פ ומובילה בארץ ובעולם. בישראל מועסקים על-ידינו כ-8000 עובדים משלומי ומשגב בצפון ועד באר-שבע ומצפה רמון בדרום. 

מערך הניסויים (מה"ן) ברפאל , הוא תשתית לאומית מרכזית המספקת שירותי ניסוי מקיפים, בקרות אימון ופעילויות מיוחדות למפתחי אמל"ח, לצה"ל ותעשיות ביטחוניות בארץ ובעולם. היחידה מונה כ-220 עובדים, הפרוסים בשלושה אתרים מרכזיים: אתר הגבעה, אתר שדמה ואתר ינ"ט הממוקם בתוך בסיס צבאי של חיל האוויר. 

השינויים והאתגרים בשוק העבודה המשתנה לא מדלגים גם על מה"ן- היום ידוע שעובדים עוזבים מקום עבודה לא רק בגלל שכר, אלא אתגר, עניין והתפתחות אישית הם גורם משמעותי בהחלטה זו. אם בעבר עובדים יכלו להיקלט ולעבוד באותו העיסוק עד לפרישתם היום אנחנו יודעים שעובדים מחפשים כל הזמן לשנות להתפתח ולהיות בתנועה. בתוך כך, בהבטי ההון האנושי נדרשנו להתאמות וחשיבה חדשנית. רפאל מציעה מניפת התפתחות מקצועית במגוון מסלולים, ואולם עצם היותה של היחידה מרוחקת מיחידות האם בצפון ומפוזרת במספר אתרים בארץ ההזדמנויות האמיתיות להשתלבות במסלולים אלו היא מוגבלת. ולכן, ראינו לנכון לייצר מסלולי קריירה והתפתחות בתוך היחידה המותאמים לעיסוקים הייחודים שלה.

השינוי אותו יישמנו במערך הניסויים הביא עימו חדשנות פורצת דרך- שינינו את השיח על התפתחות העובד משיח שמדבר על התפתחות קריירה לשיח של עיצוב קריירה. חדשנותו של שיח זה, הוא בהתמקדות ביצירת אפיקי קריירה המותאמים באופן מדויק לאישיות, להעדפות, לערכים ולתחומי העניין של העובד. 

מסלולי הקריירה הייחודים היוו הזדמנות להתפתחות אישית ומקצועית. הדבר בא לידי ביטוי בכך שהעובדים הרגישו שהם רוכשים מיומנויות חדשות ומתמקצעים בתחומים בליבת העיסוק ועניין האישי שלהם. כל אלו חיזקו בקרב העובדים תחושות של משמעות, גאווה ומחוברות לארגון.