קידום ערכים לאומיים/חברתיים

העבודה תיפתח בתקציר מנהלים בן עד עמוד אחד המתאר בקצרה את כל פרקי העבודה. בתקציר יש להתייחס לצורך, תיאור ביצוע הפרויקט, התוצאות, ופירוט החדשנות שבו. התקציר יפורסם בנכסים הדיגיטליים של משאבי אנוש ישראל.

חברת Semi-Conductor Devices) SCD) מפתחת ומייצרת גלאי אינפרא אדום ודיודות לייזר בהספק גבוה. שימושי הגלאים הינם מגוונים – מכאלה המיועדים למערכת ראיית לילה לחייל, עד לגלאים עבור ראשי ביות של טילים, מערכות תצפית ארוכות טווח וגם לאפליקציות חלליות  ואזרחיות כמו מצלמות לגילוי דליפת גז, מצלמות תרמוגרפיות ועוד –  הכל בייצור כחול לבן.

החברה נמצאת בצמיחה מתמדת בשנים האחרונות וכיום היא אחת החברות הביטחונית המובילות  בישראל. החברה ממוקמת בגוש שגב בגליל ומונה מאות עובדים מהפריפריה.

במסגרת בניית האסטרטגיה של החברה, הובלנו תהליך פנימי וחיצוני של מיפוי וזיהוי ערכי הליבה של החברה ממנו עלה באופן מובהק כי Our Future- Our Story -Our Legacy הינו ערך ליבה משמעותי של החברה ובפעילותה.

Our Story- מהסיפור שלנו, כחברה שהוקמה מתוך צורך אמיתי של מדינת ישראל לטכנולוגיה "שוברת שוויון" לאחר מלחמת יום הכיפורים ועד למיצובה כחברה טכנולוגית מובילה בעולם, החלטנו לבנות את מדיניות התרומה לקהילה והאחריות החברתית שלנו כחיבור בין העבר שלנו (Our Legacy) והעתיד שלנו (Our Future).

בחרנו לשלב בתוכנית המעורבות החברתית שלנו עשייה ותרומה קהילתית שמתמקדת בדור הותיק, ניצולי שואה (Our Legacy) ובדור הצעיר, דור העתיד (Our Future) כאשר מטרות התוכנית, בין השאר, היו:

  • לתת מענה לצורכי הקהילה תוך ביטוי יכולותיה הייחודיות של SCD 
  • בניית דור העתיד, תוך מתן דגש על חינוך טכנולוגי.
  • העלאת שותפות, מעורבות ומחוברות העובדים  תוך חיבור ה-Core Business של החברה והייחודיות שלה ל- Mission Statementשלנו.

התמקדנו בתמיכה של ניצולי השואה ודור מקימי מדינת ישראל במספר פלטפורמות ובבניית הדור הבא, תוך מתן דגש על חינוך טכנולוגי ומקצועות ההנדסה, ובכלל זה הגעה לבתי ספר, אירוח בתי ספר, אירוח יחידות צבאיות, שיתופי פעולה עם המדעטק בחיפה ועוד.

החדשנות ופריצת הדרך הינה ביכולת שלנו להחזיר לקהילה מתוך ראיית העבר והחיבור שלנו למקור ולשורשים מתוך כבוד עצום לאלו שפרצו את הדרך ומתוך ראיית העתיד עבור הדור הצעיר שעוד יפרוץ את הדרך וכל זאת תוך שילוב של מספר הולך וגדל של עובדי החברה שמבטאים את רצונם הכנה לתרום ממרצם ומזמנם להשגת מטרות אלו.

בסקר מחוברות שערכנו עולה כי 87% מעובדינו ציינו כי ייעודה/מטרתה של החברה גורמת להם לחוש שעבודתם בעלת משמעות.

כיום, למעלה מ25% מעובדינו לוקחים חלק פעיל בתורמה לקהילה דרך מגוון הפעילויות.

לשמחתנו הרבה, כלל הארגון נוטל חלק בהנחלת הסיפור שלנו למטרת יצירת עתיד טוב יותר, 

עובדי החברה הם אלו שיוזמים ומעלים רעיונות באופן אקטיבי, יוצרים את ההזדמנויות ונרתמים בהתלהבות רבה לכל הפעילויות של המעורבות בקהילה ומצליחים להביא ולבטא את ערכי החברה לא רק כלפי פנים אלא גם כלפי חוץ.

דרך הקשר שלנו לקהילה, מכבוד והבנה של המקום ממנו הגענו ועד לחינוך דור העתיד אנו מאמינים כי אנו נוטלים חלק משמעותי בהשפעה על דור העתיד של ילדינו ועובדינו, זהו ללא ספק Our Future.

  1. פרק א' | רקע קצר

הגדרת הצורך, הסביבה הארגונית ומאפייניה, הגורם היוזם, המשתתפים בביצוע, עד עמוד אחד.

חברת Semi-Conductor Devices) SCD) מפתחת ומייצרת גלאי אינפרא אדום ודיודות לייזר בהספק גבוה. שימושי הגלאים הינם מגוונים – מכאלה המיועדים למערכת ראיית לילה לחייל, עד לגלאים עבור ראשי ביות של טילים, מערכות תצפית ארוכות טווח וגם לאפליקציות חלליות  ואזרחיות כמו מצלמות לגילוי דליפת גז, מצלמות תרמוגרפיות ועוד –  הכל בייצור כחול לבן.

אחת המערכות שניתן לדבר עליה בה משולב מוצר מתקדם של SCD היא "כיפת ברזל" –ללא ספק, מקור לגאווה גדולה עבור החברה ועבור מדינת ישראל.

מסקנות צה"ל בעקבות מלחמת יום הכיפורים הובילו לשינוי תפיסה בתעשיית הביטחון הישראלית והתבססה האמונה כי הטכנולוגיות של אתמול לא יספיקו למלחמות של מחר, נוצרה ציפייה לטכנולוגיות "שוברות שוויון". בעקבות זאת, החל תהליך פיתוח של תחום ראיית הלילה, שנתפס כתחום שיכול להעניק יתרון מיוחד לצבא ההגנה לישראל. לחשיבה הזו הצטרף סירובה של ממשלת ארצות הברית למסור לישראל גלאי אינפרא-אדום לראיית לילה, ובשל כך הוחלט לפעול לפיתוח גלאים אלו בישראל.

וכך ממעבדה קטנה בסוף שנות ה- 70 של המאה הקודמת הפכה החברה לאחת מהגדולות והמובילות מסוגה בעולם. החברה נמצאת בצמיחה מתמדת בשנים האחרונות וכיום היא אחת החברות הביטחונית המובילות בישראל. החברה ממוקמת בגוש שגב בגליל ומונה מאות עובדים מהפריפריה.

היה זה יגאל אלון שטבע את המשפט "עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל", 

זו ההיסטוריה שלנו, שורשינו והסיפור שלנו  Our Story,,Our Legacy, הסיפור אותו אנו דואגים להנחיל ולהנגיש באופן פעיל עבור עובדינו ובני משפחותיהם ועבור הסביבה בה אנו חיים מתוך זיקה אמיתית וייחודית למדינה ולעם ישראל ומתוך כבוד לשורשים ולמקום ממנו יצאנו לדרך. 

במקביל, אנו כחברה טכנולוגית, מתקדמת וצומחת עסוקים כל העת בהסתכלות קדימה- אל עבר העתיד מתוך ההכרה וההבנה כי ההשקעה של היום היא למען עתיד החברה, עתיד המדינה ועתידו של הדור הבא, זהו כמובן Our Future.

במסגרת בניית האסטרטגיה של החברה, הובלנו תהליך פנימי וחיצוני של מיפוי וזיהוי ערכי הליבה של החברה במסגרתו הבנו כי Our Future- Our Story -Our Legacy הינו ערך ליבה משמעותי של החברה ופעילותה.

Our Legacy- החברה הוקמה על ידי דור מייסדים שקבעו את ביתם והעתיקו את משפחתם לצפון הארץ תוך יישום החזון הציוני ויישוב הארץ, גרעין זה היו ממקימי היישובים הצפוניים כמו קורנית, עצמון, משגב, מצפה אביב, כרמיאל ועוד. 

מרבית ספקי החברה וקבלני המשנה שלה ממוקמים גם הם בפריפריה, כך שאנו משמשים עבורם ועבור עובדי החברה ובני משפחותיהם מקור ליציבות כלכלית ותעסוקתית.

מוצרי החברה הם אלו שאפשרו ועדיין מאפשרים לצה"ל ולמערכות הביטחון את היתרון הטכנולוגי בשדה הקרב.

Our Future- לנו זה ברור כי עתידה של החברה מצוי בידיו של הדור הצעיר, אותו הדור שעתיד להיכנס לנעלינו ולמלא את המשימה החשובה עליה אנו אמונים של בטחון המדינה.

Our Story- על ידי הסיפור שלנו אנו מחברים בין העבר (Our Legacy) והעתיד (Our Future) הגדרנו לעצמנו כ-Mission statement שניישם את Our Story כחלק ממדיניות התרומה לקהילה שלנו.

מתוך אחריות חברתית וקהילתית רחבה הטבועה בתוך ה-DNA של החברה הגדרנו כיעד לתת מענה לצורכי הקהילה תוך ביטוי יכולותיה הייחודיות של SCD, לחלוק את הסיפור שלנו ולהביא זאת לידי ביטוי בעשייה ובתרומה לקהילה תוך נתינה, אחריות ומעורבות קהילתית שהיא לגמרי ייחודית לנו, מותאמת ובהשראת הערכים והאידיאולוגיה שלנו. 

כחלק מהתפיסה של מעורבות חברתית בהקשר לסיפור שלנו, מניין באנו,(Our Legacy) התמקדנו בתמיכה באוכלוסייה של ניצולי השואה ודור מקימי מדינת ישראל. 

השקענו בתחום זה ביתר שאת בתקופה של הקורונה, אז יותר מתמיד אוכלוסייה זו סבלה מניתוק ובדידות. רבים מניצולי השואה הפכו לפגיעים ולרגישים בתקופה זו והרגשנו שדווקא כעת מוטלת עלינו האחריות יותר מתמיד. היה לנו חשוב לחבק אותם עוד יותר חזק, גם אם מרחוק בשל מגבלות הקורונה ולהקל עליהם ככל הניתן. 

בציר אחר של תרומה לקהילה התמקדנו בלאן הולכים, (Our Future), בניית הדור הבא, תוך מתן דגש על חינוך טכנולוגי. מיפינו מגוון פעילויות של חיבור דור העתיד לטכנולוגיה ומקצועות ההנדסה, ויצאנו לדרך עם תכנית שלמה שכללה הגעה לבתי ספר, אירוח בתי ספר, אירוח יחידות צבאיות, שיתופי פעולה עם המדעטק בחיפה ועוד.

לשמחתנו הרבה, כלל הארגון נוטל חלק בהנחלת הסיפור שלנו למטרת יצירת עתיד טוב יותר, 

אגף משאבי האנוש מגבש ומוביל את התוכנית בחברה, מחבר בין האנשים ויוצר את ההזדמנויות והשותפויות עם גורמים חיצוניים רלוונטיים כדי להוציא לפועל ולממש את הפעילויות.

הנהלת החברה מאשרת את התוכנית השנתית, מעודדת ומשתתפת באופן פעיל בפעילויות וכמובן עובדי החברה שיוזמים ומעלים רעיונות באופן אקטיבי, נרתמים בהתלהבות רבה לכל הפעילויות של המעורבות בקהילה ומצליחים להביא ולבטא את ערכי החברה לא רק כלפי פנים אלא גם כלפי חוץ.

  1. פרק ב' | תיאור הפרוייקט

תיאור התהליך, הפעילויות, אבני דרך, משך זמן ודרכי מעקב.

SCD הציבה לעצמה מטרה מרכזית לעצב את הקשר עם הקהילה במתן דגש על ההיסטוריה הארצישראלית, משואה לתקומה, הקמת המדינה, שמירה על בטחון ישראל, והחשיבות שלנו כעם להיות תמיד בקידמת הטכנולוגיה ושימושיה. אנחנו גם מקפידים לחזק ולאמץ את הקשר הזה. 

במסגרת הסיפור שלנו (Our Story) בחרנו לשלב בתוכנית המעורבות החברתית שלנו עשייה ותרומה קהילתית שמתמקדת בדור הותיק (Our Legacy) ובדור הצעיר, דור העתיד (Our Future).

במסגרת הפעילות שלנו עם הדור הותיק במהלך 2020-2022 הגענו ללמעלה מ-8 בתי אבות, וערכנו מגוון פעילויות חברתיות: חגגנו יחד חגים, קיימנו אירועים שונים ואף ערכנו פרויקט שתילה מיוחד בבית אבות.

בתקופה הקורונה לא הפסקנו עם הפעילות, להיפך, עובדים שלנו נרתמו תוך תחושת שליחות אמיתית. הבנו את הצורך להגיע לקשישים וותיקים שנמצאו בבידוד למשך פרקי זמן ארוכים וללא קשר עם יקריהם והגענו למגוון רחב של מקומות בחצרות ובמרחבים הפתוחים בבתי אבות לעודד ולהרים את המורל ולדאוג לבריאותם הנפשית.

על אף העובדה שהיו תקופות שבתי האבות היו סגורים למבקרים מבחוץ הקפדנו להגיע ולעודד מבחוץ וממרחק בטוח, העלנו מופעים עם העובדים, שרנו ורקדנו בעוד הדיירים צפו מהכניסות והמרפסות. אנו גאים לומר שבפעילות זו הגענו לעשרות קשישים וניצולי שואה.

תרמנו לניצולי שואה מחשבים ניידים והדרכנו אותם כדי שתהיה להם האפשרות לשמור על קשר עם בני משפחותיהם במהלך הקורונה ולהתחבר לשיחות וידאו עם הסביבה החיצונית. גם צוות ה-IT שלנו התנדב ונרתם מיד למשימה וסיפק תמיכה טכנית עם סבלנות אין קץ.

חברת SCD  מעבר לכך שהיא מסייעת ותומכת בדור המייסדים וניצולי שואה היא גם מקפידה לחבר אותם לטכנולוגיה, למשמעות והחשיבות של המוצרים שלנו בשמירה על ביטחון המדינה. חשוב לנו לשתף את הדור הוותיק עם היכולות של SCD, ומספרים להם את הסיפור שלנו, על חברה שהוקמה בצפון הרחוק… עם טכנולוגיה מובילה בעולם בתחום של ראיית לילה. אנחנו מציגים ומדגימים את הגלאים שלנו לראיית לילה גם בבתי אבות ודיור מוגן.

כמו כן, אנו מקפידים על רכישת מתנות לחגים עבור עובדינו מעמותות של ניצולי שואה, אנו נמצאים בקשר רצוף עם עמותת ניצולי שואה, אנו גם 'מאמצים' מספר ניצולים עריריים, שומרים איתם על קשר, מארחים להם חברה ומסייעים בתרומות של מוצרי צריכה שהם זקוקים להם. כיום אנו בקשר עם 35 ניצולים.

ביום השואה האחרון וזה שלפניו הזמנו 2 מקרב ניצולי השואה הללו לתת הרצאה ולספר את הסיפור שלהם שהוא בעצם הסיפור של כולנו ולשתף את העובדים במה שעברו. 

זו גם הזדמנות מצוינת להזכיר לעובדים שלנו מנין הגענו, רק במגע הישיר במסגרת הפרויקטים השונים עם הניצולים הסיפור שלהם הופך לאמיתי והחוויה של התרומה הופכת עוצמתית ומשמעותית כך שהחיבור הזה משפיע רבות על עובדינו. 

בנוסף,  קיימנו מספר פעילויות של צביעה ושיפוץ מבנים של ניצולי שואה. פרויקט שהצריך ימים שלמים עם מעורבות של עשרות עובדים שלנו שמשפצים, מתקינים ומתקנים כל מה שצריך תיקון או החלפה. מדובר היה בעבודה קשה אך מאוד מתגמלת מאחר ובסיום יום עבודה כזה אפשר לראות תוצאות מדהימות בשטח, לראות את התגובה של הדיירים שחוזרים אל בתיהם, אין ספק כי זה ממלא את החזה בגאווה גדולה. ובמבחן התוצאה הצלחנו לשפץ 4 מתחמים שכאלו!!

בציר הנוסף של הקשר שלנו עם הקהילה בנוגע לחלק של our Future. נעשית פעילות ענפה ועשירה שמטרתה קידום טכנולוגי. יש מגוון פעילויות של חיבור דור העתיד לטכנולוגיה שלנו ולמקצועות ההנדסה. 

במסגרת הפעילות עובדי SCD, ברובם בעלי תארים אקדמיים במגוון מקצועות המדעים וההנדסה, תורמים רבות ממרצם וזמנם במטרה לקדם חינוך טכנולוגי.

אספנו מתנדבים רבים מהחברה שמטרתם העיקרית היא עידוד תלמידים ללמידת המקצועות המדעיים-טכנולוגיים וכן לחשוף אותם לטכנולוגיות מתקדמות המפותחות ב-SCD.

הפעילות כוללת בין היתר, הגעה לבתי ספר ומפגש עם תלמידים. למפגש עם התלמידים יש חשיבות רבה כדי לעודד את הנוער להשקיע ולהעמיק בלימודי ההנדסה ולימודי מדעים כדי לעצב ולפתח את הפתרונות הטכנולוגיים העתידים של מדינה ישראל. 

עובדי החברה מגיעים עם ערכת הדרכה הכוללת מצלמת אינפרה-אדום, חצובה מיוחדת, ומגוון סטים של הדרכות והפעלות המותאמות לגילאים השונים, מקרן ייעודי ושלל גאדג'טים כדי להמחיש את היכולות של הגלאי שלנו. במסגרת ההדרכה עובדינו מסבירים על ספקטרום התדרים בתחום הנראה ובתחום הבלתי נראה וממחישים כיצד מתאפשר הפלא הקסום בו אנו מסוגלים לראות תמונה בחשיכה מוחלטת וכל זאת בזכות המדענים והמהנדסים שלנו שמצליחים לאתגר את חוקי הטבע ולעשות מידי יום את הבלתי ייאמן. בבתי ספר טכנולוגיים מהנדסים ומהנדסות שלנו מדברים על מסלול הקריירה שלהם, מה הוביל אותם לבחור במקצועות טכנולוגיים ומתקיים שיח על עניין והנאה במסגרת עבודה שהיא מרתקת ומאתגרת.

בנוסף, היה לנו חשוב להנגיש את הערכה גם לעובדים שלנו שאינם מתחומים טכנולוגיים. על כן השקענו משאבים כדי לפשט ולהסביר את התהליך ובנינו מערך הדרכה מותאם כך שגם עובדים שלנו שאינם טכנולוגיים יוכלו לעשות בזה שימוש, להעביר הדרכות והרצאות ולחבר גם אותם לעשייה. זה מייצר שילוב מנצח בין תרומה לקהילה ובין משמעות ומחוברות של העובדים שלנו לעשייה ולמוצרי החברה. אנו מעודדים את העובדים להציג בבתי ספר של ילדיהם, כך מייצרים גם חיבור של המשפחה לסיפור שלנו שמאוד משמעותי לנו כארגון.

בנוסף, אנו מארחים בתי ספר ויחידות צבאיות ב-SCD בימי סיור מיוחדים בהם אנו מספרים לתלמידים וחיילים את הסיפור שלנו. וממשיכים להנחיל לדור הצעיר את המורשת שלנו. מדובר בימים שלמים במסגרתם אנו חושפים את המבקרים למידע על המערכות שלנו, הטכנולוגיות, הרצאות, הפעלות והדגמות, סיור ב-FAB שלנו ובמרכז המבקרים של החברה.

בשנתיים האחרונות אירחנו יותר מ-7 ביקורים של יחידות צבאיות, ו-10 כיתות, מרביתן בשנה האחרונה בשל הקורונה.

פעילות נוספת היא אימוץ המדעטק בחיפה-המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל. 

במסגרת פעילות זו תרמנו מצלמה אינפרא אדום למוזיאון ועובדים שלנו משתתפים באופן סדיר בימי שיא, בימי המדען של האיחוד האירופי ובימי החלל הבינלאומי. העובדים מקימים במוזיאון חדר תצוגה הכולל סרטים, הפעלות ומגוון מתנות למשתתפים- במסגרות אלו העובדים מסבירים למבקרי המוזיאון על פעילות החברה ותרומתה למדינת ישראל ולמדע העולמי, החיבור שלנו לאקדמיה, טכניון ומכללות וההשתלבות שלנו בכלל המערכות. כמובן שאנו מתאימים את התכנים והדגשים בהתאם לנושא הרלוונטי.

בנוסף, הוזמנו על ידי הטכניון להוביל יום הסברה לתלמידים מצטיינים הנמצאים בתוכנית אלפא. אלפא היא תוכנית לתלמידות ותלמידים מחוננים ומצטיינים בחינוך העל יסודי, המאפשרת למשתתפיה להשתלב בעולם המחקר המדעי העכשווי. התוכנית גובשה במטרה לספק את הצרכים הייחודיים של תלמידות ותלמידים מחוננים ומצטיינים תוך כדי העשרת עולם הידע המדעי שלהם, חשיפתם למחקר מדעי ברמה גבוהה והקניית הכישורים הנדרשים לגיבוש מחקר מדעי עצמאי ועבודת מחקר ברמה אקדמית. התפיסה העומדת בבסיס התוכנית היא להציע חוויה אינטלקטואלית משמעותית, בשילוב עם פעילות חברתית בין תלמידות ותלמידים מכל רחבי הארץ.

במסגרת התכנית עובדים שלנו נפגשים עם התלמידים ליום הדרכה ושיח מעמיק על ההיסטוריה שלנו והסיפור הטכנולוגי המיוחד שלנו ומעודדים אותם לבחור במסלול לימוד טכנולוגי מדעי בדגש על חיבור לעולם הפיזיקה, חשמל, חומרים ואלקטרוניקה.

במהלך השנתיים האחרונות, לקחנו חלק במספר וועדות שיפוט של תחרויות גמר של מגמות טכנולוגיות במכללת אקדמית כינרת. מהנדסים שלנו ליוו את פרויקטי הגמר של כיתות י"ג וי"ד, בסיום התהליך מתקיים יום הפנינג חגיגי שכולל תחרות שיפוט במסגרתו התלמידים מציגים את העשייה שלהם והתוצרים של הפרויקט והמהנדסים שלנו שליווי את הפרויקט הם חלק מצוות שיפוט שמחליט על הפרויקטים המובילים ומוקירים את התלמידים שהובילו את הפרויקט.

במסגרת קידום החינוך הטכנולוגי והמשך השקעה בציר של Our Future החלטנו למקד פעילות חינוכית עם ילדים בסיכון וחינוך מיוחד. אנו מאמצים את כפר האהבה בקרית ביאליק וכפר הילדים בכרמיאל. 

הפעילות כוללת ליווי אישי וחונכות של מהנדסים עם ילדים בסיכון, העובדים שלנו בעצם מהווים להם מודל לחיקוי, משתפים את הילדים במסלול החיים שעברו, בהתמודדויות עם אתגרים שנתקלו בהם בעבר וכיצד התמודדו ומה אפשר לקחת מניסיון העבר שלהם. בנוסף היה לנו חשוב לתרום להם  מחשבים וציוד טכנולוגי מאחר וזיהינו כי יש להם פערים וקושי עם ההתחברות לתכני הלימודים בלמידה מרחוק, ואנו דואגים לחבר גם אותם לטכנולוגיה של SCD ומציגים להם את העשייה שלנו.

 

כחלק מחיבור של ילדי העובדים לטכנולוגיות ולסביבה בהם פועלים הוריהם פיתחנו ויצרנו משחק קלפים "רביעיות" שעוסק בחיבור של הטכנולוגיות ומוצרי החברה לארץ ישראל, פיתחנו וחילקנו לעובדים משחק "מונופול" המבוסס על פעילויות החברה והטכנולוגיות, פעיות זו נועדה ליצירת מחוברות בתוך המשפחות של עובדינו דרך עבודת השליחות של הוריהם..

בהגדרת התהליך גם בתרומה שלנו לקהילה עם הדור הותיק וגם עם הדור הצעיר הגדרנו נדבך מהותי ומשמעותי של מעורבות עובדי החברה, הן בהובלה והן בהשתתפות. יצאנו לקמפיין בארגון ובחרנו מובילי פרויקטים מקרב עובדי הארגון. לכל תחום – Our History של מקימי המדינה וניצולי השואה וכן Our Future של הדור הצעיר מינינו מוביל פעילות מתוך החברה. אלו הם העובדים שלנו שדוחפים קדימה, יוזמים, מניעים ודוחפים עמיתים ועובדים נוספים ובשיתוף משאבי אנוש בונים ביחד את תכנית הפעילות השנתית.

אנו עוסקים כל העת בעידוד אנשינו להתנדבות ולמימוש בדרך זו של הערכים האישיים והארגוניים שלנו. אנו מסייעים באיתור מסגרת להתנדבות, חיבור למוסדות ההתנדבות, מספקים אמצעי הדרכה וכו'. 

החברה רואה חשיבות ביצירת דינמיקה אשר תרחיב כל הזמן את מעגל המתנדבים, ומצפה לדוגמה אישית ממנהליה בנושא.

.

 

  1. פרק ג' | חדשנות ויוזמה

החדשנות ופריצת הדרך שנוצרה בעקבות ביצוע הפרויקט, ביחס לקיים בארגון, ו/או ביחס

לקיים במגזר הענפי, ו/או ביחס לקיים בעולם המקצועי של משאבי אנוש.

הצלחנו למצוא דרך לחבר את ליבת העיסוק והייחודיות שלנו עם זה שאנו תעשייה כחול –לבן וגאים בכך, חלק מה-Mission Statement שלנו זה תרומה למדינה, ביטחון ישראל, וחיבור עמוק לסיפור ההיסטורי של העם היהודי שהצליח להכות שורשים בו בזמן עם גאוות יחידה על היותינו מעצמה טכנולוגית מובילה בעולם, שמפתחת את הטכנולוגיה העתידית ועוזרת לבנות את הדור הבא. 

החדשנות ופריצת הדרך של היכולת שלנו להחזיר לקהילה מתוך ראיית העבר, החיבור שלנו למקור ולשורשים מתוך כבוד עצום לאלו שפרצו את הדרך ומתוך ראיית עתיד לדור הצעיר שעוד יפרוץ את הדרך תוך שילוב של מספר הולך וגדל של עובדי החברה שמבטאים את רצונם הכנה לתרום ממרצם ומזמנם להשגת מטרות אלו תוך העמקת החיבור פנימי לחברה ולמטרותיה.

עצם חיבור העשייה הקהילתית עם האסטרטגיה שלנו וערכי החברה שממותגים כ-Our story our Future הוא שונה ועמוק יותר. 

מאז ומעולם חברת SCD ייחסה חשיבות רבה לפעילות למען הקהילה. בעשייה ובתרומה לקהילה יש חשיבות לנתינה, לאחריות ולמעורבות קהילתית החברה. הפעם היה לנו חשוב לבסס שותפויות ארוכות טווח עם שותפים קהילתיים אשר מסייעים בהוצאה לפועל של התרומות וההתנדבויות בתחומים שמתחברים עם ה-Mission statement הארגוני של שמירה על ביטחון ישראל וביסוס יכולותיה הטכנולוגיים של המדינה. 

ריכזנו מאמצים רבים וחשיבה כדי לזהות את התחומים הרלוונטיים בהם נוכל להשתלב, כאלו שגם יאפשרו לנו לעודד ולהגדיל את כמות המתנדבים בחברה.

כדי להוציא לפועל את כל התכניות הללו בחרנו לכל פרויקט רכז פעילות מתוך החברה, עובדים שלנו שדוחפים ויחד עם אחרים בונים את תכנית הפעילות השנתית ומוציאים אותה לפועל.

בנוסף, חילקנו ברושור וצמידי התנדבות שכל מטרתם היה להעלות את המודעות לפעילות המעורבות החברתית החשובה שאנו עושים, לחבר אותם ל-Our story, וגם our Future. כל מי שהגיע למשאבי אנוש הצטרף לצוות חברה-קהילה וקיבל את הצמידים כשהמיתוג היה SCD-Share-Change-Do. כל החברים נדרשו במהלך החודשים הראשונים של הפרויקט להסתובב עם הצמידים שלנו, כדי לעודד הצטרפות נוספת של עובדים ולאט לאט יצרנו קהילה שלמה של עובדים. יש לא מעט עובדים שעדיין מסתובבים עם הצמידים. 

עובדי החברה מתחזקים קבוצת וואטסאפ פעילה מאוד של מתנדבים, בקבוצה זו מגייסים את המתנדבים, מעלים רעיונות, מתאמים בין האנשים ובעיקר עושים טוב איש לרעהו.  

  1. פרק ד' | סיכום הישגים/תוצאות

מידת העמידה ביעדים, תרומת הפרויקט והשלכותיו, רצוי במונחים מדידים עד כמה שניתן. מומלץ להתייחס לתוצאות/הישגים במונחי הקריטריונים לשיפוט שיפורטו בהמשך.

אנו מתייחסים לפרויקט זה כמסע, תהליך מתמשך שאנו דואגים ללמוד, לשפר ולשכלל כל יום.

על אף שאנו נמצאים בעיצומו של תהליך, ישנם אינדקציות רבות להצלחתו, אנו בהחלט מצליחים להביא ערך אמיתי שמצליח לבדל ולייחד אותנו כארגון.

אנו כמובן עומדים בתכניות העבודה שהגדרנו, אך במקרה של התרומה לקהילה התכנית היא דינמית מאוד מאחר וכל הזמן נוצרות יוזמות נוספות, אירועים לוקאליים שהעובדים שלנו פונים, דוחפים ומרימים. כל יוזמה כזו כמובן זוכה מייד להיענות ולתמיכה ארגונית.

היה לנו ברור שמשמעות בעבודה תורמת לביצועי העובדים דבר שכמובן מוביל לרווחת העובד ומכאן גם לשיפור המדדים העסקיים בחברה. היו לנו מספר יעדים, כשהראשון מביניהם הוא להגביר את תחושת המשמעות של עובדינו, תרומה לקהילה הרי מייצרת משמעות והחיבור לעשייה ולמוצרים שלנו כארגון בהקשר זה אף יותר משמעותי ובפועל, במבחן התוצאה, בסקר מחוברות שלנו שאנו עורכים מדי שנה, התשובה של העובדים לשאלה – "ייעוד/מטרה של החברה גורמת לי לחוש שעבודתי בעלת חשיבות" קיבלה ציון מאוד גבוה השנה של 87 (מתוך 100). עלייה של 4% מ-2020 ו-2% מ-2021. בנוסף, רמת המחוברות הכללית בארגון עלתה בשנתיים האחרונות ב-6%.

יעד נוסף היה הגדלת כמות המתנדבים שלנו ומידת המעורבות שלהם בארגון. מכ-10% מהעובדים ב-2019 שהשתתפו בפעילויות התנדבות, אנחנו עומדים על קרוב ל-25% מהחברה אשר לוקחים חלק בפעילויות השונות נכון לימים אלו.

אינדיקציה נוספת ללכידות העובדים, רוח ההתנדבות והטמעת תרבות של נתינה הינה קבוצת ה-וואטסאפ אירגונית. הקבוצה נקראת חברה-קהילה והיא מונה למעלה מ-200 עובדים ופעילה כבר שנתיים עם עדכונים, שיתופים ופעילות רבה.

אחד המדדים שלנו לבחינה של העבודה עם דור העתיד הינו כמות הפעמים בהם השאילו העובדים את ערכת הדגמת הגלאים שלנו לצורך ביצוע הדגמות והפעלות בבתי ספר, מכמות של 17 עובדים בשנת 2020 גדל מספר ההשאלות ל-40 עובדים בשנת 2021 וכבר היום בשנת 2022 הושאלה הערכה ל-26 עובדים כאשר יותר ממחצית השנה עוד לפנינו.

לאור הצלחת הפרויקט והפעילות הענפה בנושא והמעורבות החברתית הגבוהה התקבלה החלטת הנהלה שנצטרף לדירוג מעל"ה בפעם הראשונה. כבר בשנה הראשונה להשתתפותנו הוענק לנו הדירוג הנחשק מעל"ה פלטינה.